ساتوشی کوچکترین جزء بیت کوین

همانطور که گفته شده ساتوشی (SAT) در حقیقت کوچکترین واحد ثبت شده در شبکه بیت کوین است. البته ساتوشی در سایر فورک‌های این شبکه یعنی (bitcoin SV (BSV یا (bitcoin cash(BCH، نیز معتبر می باشد. و در کاردبردهای روزمره جایگاه بهتری پیدا می کند. به عنوان مثال، نرم افزار ماینینگ بیت کوین، HoneyMiner، جوایز ماین شما را به ساتوشی پرداخت می کند. StackingSats# یک هشتگ پر کاربرد در توئیتر است. در لایتنینگ هم با ساتوشی سر و کار دارید! در بازار داریکس امکان ثبت سفارش روی بیت کوین تا ۸ رقم اعشار یعنی ۱ ساتوشی نیز وجود دارد؛ مشروط بر اینکه مبلغ سفارش از ۱۰۰ هزار تومان بیشتر باشد.

ساتوشی از کجا به وجود آمد؟

وقتی از ساتوشی صحبت می کنیم، منظور ما قطعاً خالق شبکه بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو نیست. برای بررسی اینکه ساتوشی به عنوان کوچکترین واحد بیت کوین، از چه زمانی رایج شد باید نگاهی به اولین روزهای شبکه بیت کوین و فوروم بیت کوین تاک داشته باشیم. همه چیز از 15 نوامبر 2010 شروع شد. روزی که Ribuck (کاربر بیت کوین تاک) پیشنهاد داد که 0.01 بیت کوین (بیت سنت)،ساتوشی نامیده شود. در آن زمان این کوچکترین واحدی بود که می‌توانست بر روی اینترفیس نشان داده شود. با اینکه Ribuck این پروپوزال را ارائه داد، ولی کسی در فوروم بیت کوین تاک، آن را قبول یا رد نکرد. بعدها مجدداً Ribuck این سوال را مطرح کرد: آیا برنامه‌ای برای در نظر گرفتن اجزای بیت کوین خواهیم داشت؟ آیا ما به دنبال سیستمی مانند سیستم متریک نیستیم؟ (میلی بیت کوین، میکرو بیت کوین، نانو بیت کوین و…)؟ این سوال واقعا سوال خوبی بود! ولی هیچ کس به آن جوابی نداد؛ در نهایت هیچ کاری هم در راستای پروپوزال Ribuck انجام نشد. اما سه ماه بعد در 10 فوریه 2011، ریباک سوالش را در قالب جدیدی مطرح کرد:
تقسیم بندی بیشتری لازم است- نقطه اعشار را حرکت دهید.
این‌بار اما با واکنش یکی دیگر از کاربران بیت کوین تاک یعنی Kolbas مواجه شد. او اعلام کرد اکنون زمان فکر کردن به اجزای کوچکتری بر روی بلاک چین بیت کوین است. همزمان با این واکنش، کاربر دیگری این پیشنهاد جایگزین را مطرح نمود:
۱ ساتوشی = ۱ میکرو بیت سنت ۱۰۰ میلیون ساتوشی = ۱ بیت کوین آیا موافقید؟
بعد از اعلام موافقت کاربرهای دیگر، توافق کلی صورت گرفت و ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین به عنوان کوچکترین واحد بیت کوین شناخته شد. یک ساتوشی که می‌تواند بر روی بلاک چین بیت کوین ذخیره شود. بسیاری معتقدند ساتوشی می‌تواند جای خود را در میان محاورات عادی بیشتر باز کند. زیرا هرچه ارزش بیت کوین بالاتر برود، معادل سازی دارایی‌ها، با صفرهای بیشتری در اعشار مواجه می‌شود. این موضوع پیچیدگی محاسبات را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال یک سیب در حال حاضر ممکن است ۰.۰۰۰۰۱ بیت کوین ارزش داشته باشد که بیان و نوشتن آن همواره با نگرانی همراه است. اما به سادگی می توان ارزش یک سیب را ۱۰۰۰ ساتوشی بیان کرد.