📕ایردراپ (Airdrop) چیست؟

لغت Airdrop به معنی پرتاب بسته‌های حمایتی از طریق بالگرد یا هواپیما است. معمولاً از این شیوه برای امدادرسانی یا کمک به مناطق بحرانی استفاده می‌شود. در زمان جنگ، بلایای طبیعی و یا سایر بحران‌ها، ارسال غذا و اقلام ضروری به مناطق دور افتاده بسیار مشکل است. ایردراپ به روشی گفته می‌شود که اقلام ضروری از هواپیما برای مردم ساکن این مناطق رها می‌شود. اما در رمز ارزها مفهوم ایردراپ چیست؟ چگونه کار می‌کند؟

ایردراپ در کریپتو به معنی توزیع یا اهدای رایگان توکن بین دارندگان یک ارز دیجیتال به عنوان پاداش است. در واقع ایردراپ نوعی تبلیغ برای یک پروژه جدید است و به منظور اطلاع از وجود چنین رمز ارزی است؛ این کار معمولا زمانی که این ارز در یک صرافی ارز دیجیتال برای معامله لیست می‌شود، به صورت ICO برگزار می‌شود. همچنین از Airdrop برای ارائه پاداش به کاربران وفادار نیز استفاده می‌شود.

با سیاست جدید فیس‌بوک مبنی بر ممنوعیت تبلیغ ICOها، بسیاری از عرضه‌کنندگان برای معرفی رمزارزهای خود به ایردراپ به عنوان یک روش جایگزین برای تبلیغات «پرداخت به ازای هر کلیک» روی آورده‌اند. بسیاری از ICOها برای یافتن مشتریان جدید بر اثر شبکه‌ای تکیه می‌کنند. به عبارت ساده، آنها شما را از وجود رمزارز آگاه می‌کنند و امیدوارند که شما نیز آنها را به دوستان و آشنایان خودتان معرفی کنید. آنها با استفاده از روش‌های سیستماتیک ارجاعی قدرتمند این کار را انجام می‌دهند.

📕عرضه اولیه کوین ICO چیست؟

ایردراپ‌ها عموما از طریق سایت سایت سازنده رمز ارز تبلیغ می‌شوند و کوین‌ها یا توکن‌های ایردراپ شده، فقط به کیف پول‌های دارندگان آن ارز ارسال می‌شوند. جهت دریافت این هدیه رایگان، کاربر باید حداقل میزانی از این توکن را داشته باشد (البته همه ایرادراپ‌ها شامل این مورد نمی‌شوند)، یا مقداری از کوینی که قرار است توکن بر روی بلاکچین آن کوین اجرا شود را داشته باشند (به عنوان مثال توکن قرار است در شبکه اتریوم اجرا شود و کاربران باید کوین اتر داشته باشند تا ایردارپ آن توکن خاص به آنها تعلق بگیرد و یا حتی داشتن کیف پول اتر کافی است) و یا یک وظیفه به خصوص را انجام دهد. این وظایف عموما ساده هستند؛ مثل انتشار پستی درباره این ارز در فروم‌های صفحات اجتماعی، ارتباط گیری با یکی از اعضای به خصوص این پروژه و یا نوشتن پست بلاگ.

یک ایردراپ معتبر کریپتو هرگز به دنبال سرمایه گذاری در ارز خود نیست؛ بلکه تنها به دنبال تبلیغات رمز ارز خود است. از طرف دیگر، برخی کلاهبرداران کریپتویی، با هدف ایردارپ قصد هک کاربران را دارند. بدین صورت که مقادیر بسیار کمی بیت کوین یا دیگر ارزهای رمزنگاری شده را برای کاربران ارسال می‌کنند و به محض اینکه کاربر آن مقادیر را به فرد دیگری ارسال کرد هویت او را شناسایی می‌کنند.

شرکت در ایردراپ‌های رایگان

برای شرکت در ایردراپ‌های رایگان به ابزارهای زیر نیاز دارید:

۱کیف‌پول اتریوم: این با کیف‌ پولی که در صرافی‌ها هست متفاوت است. این کیف‌پول باید با ERC20 سازگار باشد، زیرا بیشتر توکن‌هایی که در ایردراپ‌ها ارائه می‌شوند توکن‌های ERC20 هستند که در اصل ICOهای مبتنی بر اتریوم هستند یا قبلا مبتنی بر اتریوم بودند و الان تغییر کرده‌اند.

۲کیف‌پول‌تان باید فعال باشد: منظور این است که باید از کیف‌ پولتان استفاده کنید. بسیاری از ایردراپ‌ها فعالیت‌های کیف‌پول‌تان را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که این کیف‌پول واقعا فعال است؛ زیرا ممکن است برخی افراد تعداد زیادی کیف‌ پول با آدرس‌های متفاوت بسازند تا توکن‌های رایگان بیشتری دریافت کنند و این اصلا عادلانه نیست. این بدان معنی است که اگر فعالیتی در کیف‌ پولتان مشاهده نشود، ممکن است توکن رایگان از ایردراپ دریافت نکنید. گاهی اوقات برگزارکنندگان ایردراپ به وضوح حتی برخی از انواع موجودی حساب را نیز مورد بررسی قرار خواهند داد.

۳حساب‌کاربری در تلگرام: بسیاری از این ICOها از تلگرام به عنوان ابزار گفتگو استفاده می‌کنند و دلایل خوبی هم برای این کار دارند. عرضه‌کنندگان رمزارزهای جدید می‌خواهند تعداد مخاطبان‌شان را افزایش دهند و چه چیزی از این بهتر که افراد به گروه یا کانال تلگرام‌شان ملحق شوند. به یاد داشته باشید تا زمانی که در کیف‌پول اتریوم‌تان ارز را دریافت نکرده‌اید از گروه یا کانال تلگرام عرضه‌کنندگان خارج نشوید، زیرا ممکن است به دلیل خروج‌تان توکن‌ها را به حساب‌تان واریز نکنند.

۴حساب‌کاربری توییتر: یک حساب کاربری در توییتر بسازید. دقیقا مانند تلگرام، ممکن است بسیاری از ایردراپ‌ها از شما بخواهند در توییتر آنها را دنبال کنید. برخی از آنها حتی ممکن است از شما بخواهند برخی از توییت‌های‌شان را مجددا از حساب‌کاربری خودتان توییت کنید.

۵نشانی ایمیل: برخی ایردراپ‌ها ممکن است نشانی ایمیل‌تان را درخواست کنند. اگر تمایل ندارید آدرس ایمیل اصلی‌تان را بدهید، یک ایمیل دیگر بسازید. مراقب باشید رمز عبورش را گم نکنید، زیرا احتمالا از شما خواهند خواست ایمیل‌تان را تأیید کنید.

توکن چیست؟

 

توکن به هرگونه دارایی که از طریق تراکنش دیجیتال و رمزنگاری قابل نقل و انتقال باشد، می‌گویند. آن‌ها در بستر بلاکچین و بر اساس خصوصیاتی که توسعه دهندگان آن‌ها تعریف می‌کنند ایجاد می‌شوند. توکن‌ها بلاکچین مستقل ندارند و وابسته به بلاکچین سایر شبکه‌ها هستند، اکثر این توکن‌ها در شبکه اتریوم ایجاد می‌گردند. باید توجه داشت که توکن لزوماً به معنی ارز نیست و میتواند صرفاً به‌منظور پرداخت‌های درون برنامه‌ای استفاده می‌شوند.

اخیراً سازمان‌ها و شرکت‌های نوظهور به‌خصوص در زمینه خدمات پولی و مالی برای توسعه کسب و کار خود و جذب کاربران بیشتر اقدام به ایجاد و اعطای توکن به مخاطبان می‌کنند. اگر در شبکه‌های اجتماعی، ایردراپ‌ها را دنبال می‌کنید و یا منتظر دریافت توکن هدیه در قبال فعالیت مورد انتظار آن‌ها هستید، تا پیش از دریافت توکن در والت خود از صفحات مجازی توسعه‌دهندگان خارج نشوید؛ چرا که ممکن است به این بهانه از ارسال توکن برای شما خودداری کنند.

تفاوت کوین با توکن

 

کوین و توکن هر دو در بستر بلاک چین ایجاد می‌شوند؛ اما کوین بر خلاف توکن تحت شبکه بلاک چین اختصاصی خود ایجاد می‌شود. تفاوت دیگر بین کوین و توکن در ارزش آ‌ن‌هاست. کوین‌ها به عنوان رمزارز شناخته می‌شوند و می‌توانند در مقابل دریافت کالا یا خدمات پرداخت شوند؛ اما توکن‌ها علاوه بر بکارگیری در سیستم‌های پرداخت استفاده‌های گوناگونی دارند.

ایجاد توکن نیاز به فرایندهای پیچیده ندارد و افراد دارای مهارت در زمینه‌های کدنویسی و نرم‌افزار می‌توانند آن‌ها را ایجاد کنند. اما کوین‌ها به سادگی ایجاد نمی‌شوند و هر فردی از پس خلق و پشتیبانی از آن بر نمی‌آید. همچنین نحوه توزیع کوین با توکن متفاوت است. کوین‌ها از طریق استخراج و با استفاده از تجهیزات قدرتمند و محاسبات پیچیده به‌دست می‌آیند ولی توکن‌ها می‌توانند با برگزاری عرضه اولیه توزیع شوند.

مراقب کلاهبرداران باشید

 

افراد زیادی با وعده‌های دروغین درباره‌ی پول رایگان منتظر شما هستند تا فقط با یک کلیک اشتباه به آسانی همه‌چیز را از دست بدهید. در این‌جا نکاتی به شما ارائه خواهیم کرد که با کمک آنها می‌توانید از دستبرد کلاهبرداران در امان بمانید.

۱- هرگز کلید خصوصی‌تان را برای کسی ارسال نکنید

کلید خصوصی‌تان را به هیچ‌کس ندهید. حتی اگر کسی می‌خواهد موجودی حساب‌تان را بررسی کند، نیاز نیست کلید خصوصی‌تان را داشته باشد. این کار به راحتی از طریق ابزارهایی مانند اتراسکن امکان‌پذیر است.

۲- به هیچ آدرسی پول نفرستید

به یاد داشته باشید: ایردراپ‌ها رایگان هستند. یک ایردراپ هرگز از شما نمی‌خواهد که مقداری پول به آدرس خاصی ارسال کنید. اگر ایردراپی که در آن شرکت کرده‌اید چنین شرطی برای دادن توکن‌ها گذاشته است، جعلی است و باید از آن بگذرید.

۳- رسمی بودن منبع ایردراپ را بررسی کنید

اگر عرضه‌کنندگان رمزارزها بخواهند یک ایردراپ برگزار کنند حتما آن را از طریق حساب‌های خودشان در رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر اعلام خواهند کرد. از این طریق می‌توانید مطمئن شوید که ایردراپ موردنظر رسمی است یا خیر. در غیر این‌صورت، ممکن است به دام کلاهبردارانی بیفتید که قصد دارند اطلاعات شما را سرقت کنند.

انواع Airdropها

انواع مختلفی از ایردراپ ها وجود دارند که هر کدام از آنها نیازمند انجام مواردی هستند.

  • استاندارد:این نوع ایردراپ ها نیازمند ثبت نام در یک خبرنامه یا آپدیت‌های مختلف است. شما تنها باید با ایمیل خود در آنها ثبت نام کنید تا Airdrop به شما تعلق بگیرد.
  • انعام: شما باید کاری انجام دهید تا توکن رایگان دریافت کنید. وظایفی که معمولا بر عهده شماست، شامل توییت درباره پروژه است. شما در ازای فعالیت خود پاداش دریافت می‌کنید.
  • هولدر: این نوع ایردراپ زمانی اتفاق می‌افتد که شما مقدار مشخصی از توکن را در کیف پول خود نگهداری کنید.
  • هاردفورک: زمانی که یک کوین از شبکه اصلی خود هاردفورک می‌شود، نگهدارندگان کوین اصلی واجد شرایط دریافت ایردراپ کوین جدید می‌شوند.
  • انحصاری: اگر شما یکی از اعضای وفادار یا VIP یک پروژه، سایت، کلاب و غیره هستید، در ایردراپ‌هایی شرکت می‌کنید که دیگران واجد شرایط نیستند.
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

بدون نظر