📕عرضه اولیه کوین چیست؟

با افزایش قیمت بیت کوین در سال‌های اخیر و اقبال عمومی مردم به خرید ارز‌های دیجیتال اصطلاح‌های جدیدی در حال شکل گیری می‌باشد. یکی از این اصطلاح‌ها عبارت ICO می‌باشد، که در صورتی که بازار ارز‌های دیجیتال را پیگیری کرده باشید حتما بارها نام آن را شنیده‌اید. در ادامه به ICO چیست می‌پردازیم.

ICO چیست ؟

ICO در لغت به معنی عرضه اولیه کوین بوده، که مخفف عبارت Initial Coin Offering است. تعریف این مفهوم در عمل، به فرایندی گفته می‌شود که در آن کمک‌های مالی جمع‌آوری می‌شود. پروژه‌ها در عرضه اولیه توکن، برای این‌که اهداف خود را پیش ببرند، توکن‌های خود را به فروش می‌گذارند تا سرمایه جذب کنند. این ارز دیجیتال که قرار است عرضه اولیه شود، بر بستر یک شبکه بلاک چین پیاده می‌شود و اکثر پروژه‌های موجود از بلاک چین اتریوم برای این کار استفاده می‌کنند؛ البته با روی کار آمدن شبکه‌های ارزان‌تر و سریع‌تری مثل بایننس اسمارت چین، سولانا، پالیگان و ترا، از سال ۲۰۲۱ به بعد ما شاهد ظهور پروژه‌های جدید بر روی این شبکه‌ها نیز بودیم.

در واقع این پیش فروش هم به نفع شرکت‌های عرضه کننده و هم خریداران می‌باشد. به این صورت که مقداری از سرمایه‌ی مورد نیاز برای شروع کار تامین می‌شود و از طرفی دیگر خریداران با قیمت پایه و پایین‌تر اقدام به خرید می‌کنند.

با شکل‌گیری روش عرضه اولیه ارزهای دیجیتال و افزایش محبوبیت آن‌ها، پروژه‌های زیادی شروع به ایجاد توکن خود بر بستر بلاک چین‌های مختلف کردند تا ICO خود را تشکیل دهند و سرمایه برای ایجاد بلاک چین و پیشبرد اهداف خود به‌دست آورند. کوین‌هایی نظیر ترون، EOS و BNB ابتدا بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد شدند و پس از عرضه ICO  و جذب سرمایه اولیه، به توسعه شبکه خود ادامه داده و بلاکچین خود را ایجاد کردند و سپس از شبکه اتریوم به بلاکچین خود مهاجرت کردند.

هنگامی که یک استارتاپ ارز‌های مجازی بخواهد از طریق عرضه‌ی اولیه یا همان ICO پول جمع آوری کند، معمولا طرح اولیه ی خود را از طریق یک بیانیه که WHITE LIST نامیده می‌شود منتشر می‌کند.

WHITE LIST موارد زیر را نشان می‌دهد:

  • استارتاپ چه پروژه و هدفی را دنبال می‌کند.
  • پس از انجام پروژه چه مشکلاتی را بر طرف می‌کند.
  • چه مقدار توکن عرضه می شود و چه مقدار از این توکن‌ها در ICO به فروش می‌رسد.
  • چه زمانی طول می‌کشد تا این پول به صرافی های ارز های مجازی وارد شود.

اگر در زمان مشخص شده توکن‌های پیش بینی شده به فروش برسد و سرمایه ی پیش بینی شده جذب شود که ICO موفق می‌شود. در غیر این صورت ICO شکست می‌خورد و پول به خریداران بازگردانده می‌شود.

مزایای ICO چیست ؟

اغلب ICO‌ها در ازای دریافت بیت کوین، اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال به شما توکن‌هایی ارائه می‌کند. این توکن‌ها شامل مقدار مشخصی از سکه‌های خریداری شده می‌باشد. توکن‌ها به خودی خود و قبل از ورود به اکسچنجر‌ها ارزشی ندارد. فلسفه‌ی خرید توکن در ICO این است که پس از ورود به اکسچنجرها ارزشی چند برابر پیدا کند. البته همیشه اوضاع به این خوبی پیش نمی‌رود.

در واقع ICO‌ها بسیاری از مردم را میلیونر کرده‌اند. در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۳۵ ICO موفق ایجاد شدند که هرکدام حدود ۱۲/۷ میلیون دلار افزایش قیمت داشتند. توکن های خریداری در این ICO‌ها بازگشت سرمایه‌ای در حدود ۱۲/۸ برابر داشتند. با این حال باید تشخیص داد که در چه ICO‌هایی سرمایه گذاری کرد که به سود دهی برسند. برای تشخیص مهم‌ترین شناخت تیم اجرایی و هم چنین بررسی دقیق WHITE LIST این شرکت‌ها می‌باشد.

موفق ترین‌ها در عرضه ی اولیه کوین

اتریوم موفق‌ترین ICO در سال ۲۰۱۴ بود که طی ۱۸ روز بالغ بر ۴۲ میلیون افزایش اعتبار پیدا کرد. قیمت اتریوم در زمان عرضه حدود ۰/۳ دلار بود و در سال ۲۰۱۸ به قیمت ۴۷۴ دلار معامله شد. تعجب نکنید ۱۶۰۰ برابر شدن موجودی در بازار ارزهای مجازی ممکن است باز هم اتفاق بیفتد.

در سال ۲۰۱۵ شرکت ANTSHARE ارزی را عرضه کرد که هم اکنون NEO نامیده می‌شود. قیمت NEO در زمان عرضه حدود ۳ سنت بود. در اوج قیمت این سکه حدود ۵۰ دلار معامله شد که نشان دهنده‌ی ۱۵۰۰ برابر شدن سرمایه می باشد.
در سال ۲۰۱۷ الکترونیوم با قیمتی حدود ۱ سنت در ICO عرضه شد و در همان سال به قیمتی حدود ۳۰ سنت رسید.

ICO‌های جعلی


ICOها در سال ۲۰۱۷ با رشد چشمگیری مواجه شدند و پروژه‌هایی زیادی با این روش آغاز به کار کردند. در واقع تخمین زده می‌شود که تنها در سال ۲۰۱۷ حدود ۵ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۴ میلیارد دلار جذب سرمایه شد؛ اما پس از مدتی، بسیاری از همین پروژه‌ها کلاهبرداری از آب درآمدند. بسیاری از این پروژه‌ها سرمایه جذب کردند و پروژه‌های خود را عرضه نکردند و یا به راحتی پا به فرار گذاشتند. مسئله کلاهبرداری یکی از بزرگ‌ترین عواملی بود که باعث شد ICOها به قانون‌گذاری کشورها راه پیدا کنند.

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط شرکت حسابداری ارنست و یانگ (EY)، تنها ۱۳ درصد ICOهایی که عرضه شدند، به مرحله پیاده‌سازی و اجرا رسیدند. این شرکت ۱۴۱ عرضه اولیه کوین که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده‌اند را مورد بررسی قرار داد. از بین تمام پروژه‌های بررسی شده، ۸۶ درصد از آنها به پایین‌تر از ارزش اولیه خود سقوط کرده‌اند. پس از افزایش کلاهبرداری‌ها از طریق تامین سرمایه اولیه به روش ICO، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) اقدام به قانون‌گذاری آنها کرد و STO و DSO را عرضه کرد که مطابق با قوانین و نظارت‌های این سازمان هستند تا مانع از کلاهبرداری‌ها شوند.

STO و DSO و IEO چیست؟

DSOها و STOها اساسا یک نوع از عرضه اولیه کوین‌ها هستند. اما دارایی‌های دیجیتالی آنها  در درسته اوراق بهادار طبقه بندی شده‌اند. STO و DSOها بر اساس قوانین کمیسیون SEC هستند.

 (Digital Security Offering) DSO مخفف “عرضه اولیه اوراق بهادار دیجیتال” بوده و همواره درصدد این است که واسطه‌ای بین مدیریت سرمایه و سرمایه‌گذار باشد، که اکثرا برای دارایی‌های خصوصی و سایر کلاس‌های دارایی‌‌های غیرقابل تبدیل به پول استفاده خواهد شد.

STO (Security Token Offering) مخفف “عرضه اولیه توکن‌های اوراق بهادار” ، نظارت‌های پشتیبانی شده با دارایی‌ها و مطابق با قانون‌گذاری‌های موجود هستند. در DSOها و STOها همانند ICOها، کوین‌های ارز دیجیتال یا توکن‌ها بیانگر سرمایه‌های سرمایه‌گذار است.

IEO ( initial exchange offering) مخفف “عرضه اولیه کوین در صرافی”  همانند ICO است؛ با این تفاوت که در صرافی‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود. صرافی ارز دیجیتال از جانب استارت‌آپ‌ها، پلتفرمی ایجاد می‌کند تا سرمایه‌گذاران بتوانند توکن‌های این پروژه‌ها را خریداری کنند. در صرافی‌ها برای خرید توکن استارت‌آپ‌ها باید از توکن یا کوین خود صرافی استفاده کرد.

 

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

بدون نظر