📕 ریسک های نوظهورِ دارایی های دیجیتال

هیات ثبات مالی (FSB)، درباره­ ی ریسک ­های نوظهور دارایی­ های رمزنگاری شده و تاثیر آن بر ثبات مالی جهانی هشدار می دهد.

بازار دارایی های دیجیتال (Crypto Assets) به شدت در حال گسترش است و به دلیل مقیاس، آسیب پذیری های ساختاری و افزایش ارتباط متقابل با سیستم مالی سنتی، می توانند به نقطه ای برسند که تهدیدی برای ثبات مالی جهانی باشند. در مقاله­ ی زیر به بررسی ارزیابی به روز شده­ ی هیات ثبات مالی از ریسک­های ناشی از دارایی های دیجیتال می پردازیم.

این گزارش پیشرفت‌ها و آسیب‌پذیری‌های مرتبط با سه بخش از بازارهای دارایی‌های دیجیتال را بررسی می‌کند: دارایی‌های رمزنگاری بدون پشتوانه (مانند بیت‌کوین). استیبل کوین؛ و پلتفرم‌های معاملات مالی غیرمتمرکز(Defi)و همچنین پلتفرم های معاملاتی دارایی‌های دیجیتال.  این گزارش به رابطه­ ی نزدیک،پیچیده و دائما در حال تحول این سه بخش، که هنگام بررسی ریسک های مربوط به ثبات مالی باید به طور همزمان در نظر گرفته شوند اشاره می­ کند.

این گزارش تعدادی از آسیب‌پذیری‌های مرتبط با بازار دارایی های دیجیتال را برجسته می‌کند. این آسیب پذیری­ ها شامل افزایش پیوند بین بازار دارایی های دیجیتال و سیستم مالی تنظیم شده است. عدم تطابق نقدینگی، ریسک‌های اعتباری و عملیاتی که استیبل کوین‌ها را مستعد جریان‌های ناگهانی و مخرب در ذخایر آن‌ها می‌کند، با پتانسیل سرایت به بازارهای تامین مالی کوتاه‌مدت؛ افزایش استفاده از اهرم در استراتژی های سرمایه گذاری؛ ریسک تمرکز پلتفرم های معاملاتی؛ و عدم شفافیت و عدم نظارت بر این بخش. این گزارش همچنین به نگرانی‌های سیاست عمومی گسترده‌تر مربوط به رمزارز دارایی­ها، مانند سطح پایین درک سرمایه‌گذار و مصرف‌کننده از دارایی‌های رمزنگاری شده، پولشویی، جرایم سایبری و باج‌افزارها اشاره می‌کند.

این گزارش خاطرنشان می کند که خطرات ثبات مالی می تواند به سرعت تشدید شود و ارزیابی به موقع و پیشگیرانه به پاسخ های احتمالی سیاست را می طلبد. در حال حاضر، دارایی‌های رمزنگاری شده بخش کوچکی از دارایی‌های کلی سیستم مالی جهانی هستند و ارتباطات مستقیم بین دارایی‌های رمزنگاری شده و مؤسسات مالی و بازارهای اصلی مالی ، در حالی که این بازارها به سرعت در حال رشد هستند، محدود می‌مانند. با این وجود، تکامل سریع و ماهیت بین‌المللی بازارهای دارایی‌های رمزنگاری شده پتانسیل شکاف‌های نظارتی، پراکندگی یا آربیتراژ را افزایش می‌دهد.

 

FSB به نظارت بر تحولات و ریسک­های دارایی های رمزنگاری­ شده ادامه خواهد داد. این بررسی­ ها پیامدهای نظارتی و نظارتی بالقوه دارایی‌های رمزنگاری بدون پشتوانه و اقداماتی که حوزه‌های قضایی FSB انجام داده‌اند یا قصد دارند برای مقابله با تهدیدات مربوط به ثبات مالی انجام دهند را بررسی خواهد کرد. FSB همچنین بر نظارت و به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد رویکردهای نظارتی ادامه خواهد داد تا از اجرای موثر توصیه های سطح بالای خود برای تنظیم و نظارت بر ترتیبات به اصطلاح “استیبل کوین­­ های جهانی” اطمینان حاصل کند.

سخنی با خوانندگان

در جولای 2018، FSB چارچوب نظارتی را منتشر کرد که در آن کانال‌های انتقالی را مشخص کرد که FSB برای نظارت بر پیامدهای ثبات مالی بازار دارایی‌های رمزنگاری شده به عنوان بخشی از ارزیابی مستمر آسیب‌پذیری‌های سیستم مالی استفاده می‌کرد. در آن زمان، FSB ارزیابی کرد که دارایی‌های رمزنگاری خطری برای ثبات مالی جهانی ایجاد نمی‌کنند، اما بر نیاز به نظارت دقیق با توجه به سرعت تحولات بالای این بازار اشاره کرد.

در اکتبر 2020، FSB توصیه هایی در سطح بالا برای تنظیم و نظارت مؤثر بر ترتیبات «استیبل کوین­های جهانی» منتشر کرد. این توصیه‌ها برای حمایت از اجرای یک بلوک ساختمانی کلیدی از نقشه راهی برای افزایش پرداخت‌های فرامرزی ایجاد شده بود.  در اکتبر 2021، FSB گزارش پیشرفتی را منتشر کرد که نشان داد، به طور کلی، اجرای توصیه‌های سطح بالای FSB در سراسر حوزه‌های قضایی هنوز در مرحله اولیه است. FSB در سال 2023 توصیه های خود را بررسی خواهد کرد، که مشخص می کند چگونه هر شکافی می تواند توسط چارچوب های موجود برطرف شود و در صورت نیاز به تغییر و به روزرسانی این توصیه­ها منجر می­شود.

FSB توسط Klaas Knot، رئیس De Nederlandsche Bank اداره می شود. دبیرخانه FSB در بازل، سوئیس قرار دارد و توسط بانک تسویه حساب های بین المللی میزبانی می شود.                

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پست های پیشنهادی

0 نظرات

بدون نظر