📕 سلطه بیت کوین (Bitcoin Dominance) به چه معناست؟

بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار (market cap) است و بخش اعظم حجم معاملات در بازارهای ارز دیجیتال را در اختیار دارد. اگر به  خلاصه کل ارزهای دیجیتال موجود توجه کنیم، به ارزیابی کلی از فضای آن خواهیم رسید. بنابراین سلطه بیت کوین (Bitcoin Dominance) به عنوان نسبت بازار بیت کوین به بقیه بازارهای ارز دیجیتال تعریف می شود.

اگر فرض کنیم کل پول موجود در بازار رمزارزها ۱۰۰ میلیارد دلار باشد به طوری که سهم بیت کوین ۷۰ میلیارد دلار و سهم سایر ارزهای موجود در بازار (آلتکوین‌ها) نیز ۳۰ میلیارد دلار باشد، در این حالت می‌توان گفت که دامیننس بیت کوین در بازار ۷۰ درصد خواهد بود.

سلطه بیت کوین نشان دهنده این است که سرمایه گذاران بازار رمزارز در آینده چه انتظاری از قیمت آلتکوین‎‌ها در خواهند داشت.

اگر انتظار آنها این باشد که با سرمایه گذاری در آلتکوین‌ها سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در بیت کوین کسب کنند، سرمایه از BTC خارج شده و وارد آلتکوین‌ها می‌شود. در صورتی که سرمایه‌گذاران انتظار داشته باشند که BTC نسبت به آلتکوین‌ها سود بیشتری را نصیب آنها کند، پول از آلتکوین‌ها خارج شده و وارد BTC خواهد شد و اینگونه درصد سلطه بیت کوین در بازار افزایش می‌یابد.

جالب اینجاست که سلطه بیت کوین غالبا تحت تأثیر فصل آلتکوین ها قرار می گیرد، که در آن آلتکوین ها سهم بیشتری از بازار را نسبت به بیت کوین در اختیار خواهند داشت و سلطه آن را کاهش می دهند. البته توجه داشته باشید که سلطه بیت کوین همواره تحت تأثیر بازارهای گاوی یا خرسی قرار نمی گیرد زیرا این مفاهیم یک نسبت هستند نه یک اصطلاح مطلق. این بدان معناست که اگر قیمت این ارز سقوط کند، بقیه بازار ارز دیجیتال نیز با نسبت مشابه سقوط خواهد کرد و احتمالا سلطه آن به همین صورت باقی خواهد ماند.

دامیننس بیت کوین چگونه محاسبه می‌شود

 

سلطه بیت کوین یک معیار درصدی است. این درصد با توجه به میزان پول تقسیم شده در بازار BTC و سایر ارزهای موجود به دست می‌آید. برای محاسبه شاخص دامیننس بیت کوین ، ابتدا قیمت لحظه‌ای BTC را در تعداد کوین‌های آن ضرب می‌کنیم. نتیجه ضرب این دو شاخص، نشان دهنده حجم کل مارکت BTC خواهد بود. پس از انجام این فرآیند باید حجم کل پول موجود در بازار رمزارزها محاسبه شود. ابن فرایند با توجه به ضرب قیمت هر ارز در تعداد آن محاسبه می‌شود. سایت‌هایی چون کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) منبع خوبی برای محاسبه حجم پول موجود در تمامی بازارهای رمزارز به حساب می‌آیند. در محاسبه این شاخص حجم کل سرمایه موجود در بازار رمزارزها، از جمله حجم بیت کوین، لحاظ می‌شود.

اگرچه سلطه بیت کوین آماری جالبی است که باید به آن توجه کرد اما باید در نظر داشته باشید که ارزش واقعی آن را نشان نمی دهد.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

بدون نظر